MODA 4 sene önce

STIL IKONU : AUDREY HEPBURN

audrey-hepburn-fashion-wallpaper

Holly Golightly’nin Paul Varjak’ı yağmurun altında öptüğü sahneyi hatırlıyor musunuz? Evet, “Breakfast at Tiffany’s”. Küçük bir oğlan çocuğunun vücuduna sahip çıtı pıtı bir kadını sinemaya ardından da modaya kazandıran Breakfast at Tiffany’s (Tiffany’de Kahvaltı) filmi Audrey Hepburn adını tüm dünyanın hafızasına kazıdı. Film Hepburn’ü sadece meşhur etmedi aynı zamanda onu tüm zamanların en çok ilham alınan stil ikonlarının arasına da soktu. Peki, kimdi bu herkesin adını andığı Audrey Hepburn?

Breakfast-at-Tiffany-s-audrey-hepburn-2297288-1024-576

1929 yılında Audley Kathleen Ruston adıyla dünyaya gelen Audrey, Hollandalı bir anne ve İngiliz bir babanın muhteşem karışımı. Uzun süre modellik yaptıktan sonra ilk rolünü 22 yaşında Young Wives Tale filminde kaptıktan sonra doğallığı ve zerafetiyle herkesi kendine hayran bıraktı. Oğlansı vücudu, pixie saç kesimi, kalın kaşlarıyla 1950lerin ünlü seksi kadınlarından oldukça farklı olan Audrey, tarzıyla ve görünüşüyle yepyeni bir akım yarattı. Masumiyet ve zerafetin karışımı olan bu sempatik kız, çıtı pıtı halleriyle dikkatleri hiç zorlanmadan üzerine çekti. Ama Audrey’de zerafetten çok daha fazlası vardı. İnce vücudunun tam tersine vücudundan dışarı taşan güçlü ve kendinden emin stili kısa zamanda herkesi etkisi altına aldı. Kadınlar onunla aynı kaşlara ve aynı saç kesimine sahip olabilmek için ellerinde onun resimleriyle kuaför salonlarını dolduruyorlardı. Sokaklarda ise binlerce Audrey Hepburn vardı. Herkes onun gibi giyinmek, onun gibi olabilmek için ellerinden geleni yapıyordu. O ise her şeyin farkında ama vurdumduymaz, dünyadan haberi yokmuş edalarında siyah elbisesi ve elindeki uzun sigaralığıyla dünyaya o güzel muzır bakışlarını atıyordu. Onun bu halleri sayesinde moda dünyası ölümsüz bir stil ikonu keşfetti. Klasik trençkotları, kapri pantolonları, geniş güneş gözlükleri ve en önemlisi de küçük siyah elbisesiyle moda dünyasına adını altın harflerle kazıdı.

MBDBRAT EC005

M8DBRAT EC012

Efsaneleşmiş yıldızlar arasına giren ve Marilyn Monroe’dan sonra fotoğrafları en çok kopyalanan Hollywood yıldızı Coco Chanel’in küçük siyah elbiseyi moda dünyasına kazandırmasından 40 yıl sonra Audrey Hepburn, Tiffany’de Kahvaltı filminde hafızalara kazınan görünümüyle siyah elbiseyi bir kadının gardrobunda olmazsa olmaz dediğimiz parçaların arasına sokmayı başardı.

MCDBRAT EC006

Audrey Hepburn, sadece tarzıyla değil aynı zamanda fikirleriyle, söylediği sözlerle ve karakteriyle yediden yetmişe herkesin gönlünü fethetti. Neden mi?

“Eğer güzel gözlerin olsun istiyorsan, insanlara iyilikle bak. Eğer saçların güzel olsun istiyorsan, bırak çocuklar ellerini geçirsin saçlarından. İnce bir bedense isteğin, ekmeğini açlarla bölüş. Ve güzel dudaklara sahip olmak için, sadece güzel sözler söyle.”

Bu kadar iyimser birinin kolon kanserinden ölmesi de hayranlarını oldukça üzdü. Ama Audrey unutulmayan stil ikonları arasında güzel gülümsemesiyle yer almaya devam edecek.

audrey-hepburn_3326

İlgili Başka Konular

  • Çanta-Oje Uyumu
  • Sonbahar sezonunun öne çıkan çanta modellerini tırnaklarınızı süsleyecek ojelerle eşleştirmek ister misiniz? Bu sezon kiremit, yeşil, hardal gibi

    ...

  • Devamını Oku
  • GÜZELLİK 1 sene önce
Valentino