SEHIR HAYATI 3 sene önce

MİLANO’YA SEYAHAT!

Modanın başkenti olarak adlandırılan Milano şehri, İtalya’nın sanayi ve ekonomik açıdan ülkenin en büyük gelir kaynağı. Güneydeki İtalyan şehirlerinin aksine, İtalyan kültüründen uzakta kalmış bu şehir, modern ve tam anlamıyla lüks bir hayatın tüm parçalarını bize gösteriyor. Klasik İtalya’yı arayan bu şehirde bulamasa da size anlatacak çok şeyi olduğu kesin. Valentino, Gucci, Versace, Prada, Armani ve Dolce & Gabbana gibi lüks İtalyan markalarının hepsinin merkezi Milano’da bulunuyor.

Öncelikle şehrin simgesi haline gelmiş olan Duomo (Katedrali) dünyanın en etkileyici gotik binalarından biri. İsterseniz çatısına çıkıp muhteşem manzarasını da izleyebilirsiniz.

duomo milano

Bir diğer görülmesi, hatta mümkünse gidip opera izlenmesi gereken yer ise, La Scala. 1778 tarihinde yapımı tamamlanmış, dünyanın en büyük ve en ünlü opera binalarından birisi. Opera sevmiyorsanız bile sırf binanın hatrına bir tane izlenebilir.

Santa Maria delle Grazie Basilica: Unesco Dünya Kültür Mirası olan bazilika, özellikle görkemli kubbesiyle rönesans döneminin önemli mimari eserlerinden biri. Bu bazilikanın en önemli özelliği Leonardo da Vinci’nin kimilerine göre başyapıtı sayılan ünlü “Son Yemek” eserinin bulunması.

Pinacoteca di Brera (Brera Sanat Galerisi): Madrid’deki Prado, Paris’teki Louvre gibi ünlü müzelerle aynı sınıfta değerlendirilebilecek İtalyan sanat tarihinin önemli eserlerini barındıran galeri şehrin Brera bölgesinde. Bu bölge şehrin en trend, biraz bohem bölgelerinden biri.

pinacoteca_brera1

Ve tabii ki Galleria Vittorio Emanuele II: Dünyanın ilk alışveriş merkezi olma özelliğine sahip bu bina Duomo’nun hemen yanında bulunuyor. İçerisinde ise Prada, Gucci and Louis Vuitton gibi markaların butikleri mevcut.

milan-photo_1000685-770tall

 

Derseniz ki ille de alışveriş, özellikle Montenapoleone’yi size öneriyorum. Montenapoleone,  hemen hemen tüm lüks markaların olduğu, güzel binalarla dolu küçük bir cadde. Hele bir de Milano Fashion Week’e denk gelirseniz cadde tamamıyla moda haftasına özel hazırlanmış oluyor. Değmeyin keyfinize.

hotel-via-montenapoleone-milano-hotel-via-della-spiga-hotel-via-manzoni-hotel-corso-venezia-mainimg_shopping01

 

Yine birçok dünya markasının, diğerlerine oranla daha büyük mağazalarının bulunduğu bir diğer caddenin adı da Corso Buenos Aires. Bu caddenin büyük mağazalar dışında bir diğer avantajı da, turist sayısının az olması. Yani rahat rahat alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Lezzetli İtalyan mutfağının tadına yerinde bakmadan olmaz. Size tavsiyemiz, Brera bölgesindeki restoranları tercih etmeniz. Şehrin en iyi restoranları da bu bölgede bulunuyor.

Eğer planlarınız arasında Milano varsa, dönüşte anılarınızı duymayı çok isteriz.

Şimdiden iyi yolculuklar!

İlgili Başka Konular

Valentino