BLOGGERLAR 5 sene önce

60’LI YILLARA DAMGASINI VURAN DUNYANIN ILK TOP MODELI; TWIGGY (Lesley Hornby)

Göğüs: 79cm

Bel: 56cm

Kalça: 81cm

Ağırlık:40kg

…Ve Karşınızda dünyanın ilk Top Modeli; Twiggy

 

İman, Cindy Crawford, Linda Evangelista, Naomi Campbell, Kate Moss, Gisele Bündchen, Cara Delevingne. Saydığım bu top modellerin hepsini bir köşeye bırakın, arkanıza yaslanın ve dünyanın ilk top modeli sayılan Twiggy’nin androjen güzelliğinin tadını çıkarmaya başlayın.

 

Yıl 1966. Dönemin ünlü saç tasarımcılarından Justin de Villeneuve, erkeksi bir stile sahip yeni saç modelini tanıtmak için Lesley Hornby isimli dönemin alışılmış kadın figürüne uymayan iri gözlü, zayıf, çilli bir kızı seçiyor. Saç kesimi tamamlandıktan sonra modelin fotoğraflanması için kızı bir fotoğraf stüdyosuna gönderiyor ve bu kızın hayatında artık hiç bir şeyin aynı olmayacağı günlerin başlangıcı oluyor. Daily Express tarafından keşfedildikten hemen sonra Face of’66 seçiliyor. Artık Lesley Hornby, zayıf bacaklarından dolayı çevresindekiler kendisine taktığı “Twiggy” lakabıyla anılmaya başlanıyor. Ondan sonraki süreç tam bir başarı öyküsü niteliğinde.

Twiggy’nin yükselmeye başladığı yıllar dünyada ölümünün ardından hala Marilyn Monroe rüzgarlarının estiği yıllar. Alışılagelmiş kadın görüntüsü kıvrımlı hatlar ve feminenlik üzerine oturtulmuş durumda. İşte Twiggy 16 yaşında dünyada yeni bir görüntünün örnek modeli oluyor. Özellikle genç kızları peşinden sürükleyen bu imaj birbiri ardına dünyanın en prestijli dergilerinin kapaklarını süslüyor. Ember Records tarafından yayınlanan “Beautiful Dreams” isimli plağı en çok satanlar listesine giriyor.

1967’de bu çılgınlık Amerikan dergilerine de sıçrıyor ve Vogue, Newsweek, Harpers Bazaar gibi yazılı basın organlarında Twiggy rüzgarı esiyor. Mattel tarafından piyasaya sürülen Twiggy Barbie’ler ve İngiltere’nin özel kanallarından Granada’da yayınlanan Twiggy’nin evinde ailesiyle birlikte çekilen programlar büyük ilgi görüyor.

1968 yılına gelindiğinde uluslar arası arenada zayıf kızın yankıları durmadan büyüyor. Beautiful Dream’in en çok sattığı yerlerden biri olan Japonya’ya gidiyor bu sefer Twiggy ve burada defilelerde görev almanın yanı sıra Toyota ve Choco Flakes gibi markaların reklam filmlerinde oynuyor.

1969’da ise bu sefer başka bir alanda yeteneklerini ispatlıyan Twiggy rol aldığı “The Boy Friend” isimli filmdeki oyunculuğu ile 2 dalda altın küre kazanıyor.  Çok geçmeden modelliği bırakan, sinema ve müzik sektöründe ilerlemeyi tercih eden top model müzikteki başarısını da gümüş plakla taçlandırdı.

Modellik kavramını top modellik gibi başka ve üst düzey bir seviyeye taşımakla yetinmeyen Twiggy modellik kariyerinin ilk yıllarından itibaren bir marka olmayı başarmıştır. Zayıf, kısa saçlı, kalemle iri gözlerinin altına kirpik çizen bu androjen model günümüze kadar gelen top model ve “0 Beden” kavramının başlangıç noktasıdır. O yüzden başta isimlerini yazdığım top modelleri bir köşeye bırakıp gerçek top modelin seyrine duralım. İşte karşınızda fotoğraflarla “Twiggy”…

 

Twiggy - Lesley Hornby

Twiggy – Lesley Hornby

 

Twiggy - Lesley Hornby

Twiggy – Lesley Hornby

 

Twiggy - Lesley Hornby

Twiggy – Lesley Hornby

 

Twiggy - Lesley Hornby

Twiggy – Lesley Hornby

 

Twiggy - Lesley Hornby

Twiggy – Lesley Hornby

 

Twiggy - Lesley Hornby

Twiggy – Lesley Hornby

 

ilk-top-model-twiggy-lesley-hornby-7

 

Serdar Egemen

İlgili Başka Konular

  • HEP ŞIK: BOOTIE
  • İlk önce bootie ne demek onu bir öğrenelim. Bootie'yi bileklikte biten kısa bot olarak tanımlayabiliriz. 2013 Sonbahar Kış trendlerinin başında gelen

    ...

  • Devamını Oku
  • BLOGGERLAR 4 sene önce
Valentino